Вживання вина може стимулювати мозок краще, ніж вирішення задач з математики

Вживання вина може стимулювати мозок краще, ніж вирішення задач з математики

Але є 1 важливий нюанс!

Не поспішаєте, насолоджуйтеся смаком напою!

Якщо ви знавець вин чи любите добре Каберне, вам не потрібна ще одна причина, щоб додати “дегустацію вин” в список своїх улюблених занять. Адже випивання цього напою може стимулювати мозок більше, ніж багато інших видів діяльності (від прослуховування концерту Бетховена до рішення складної задачі з тригонометрії).

Однак це не означає, що потрібно пити келих за келихом, не знаючи міри. Доктор філософських наук, професор нейробіології Йельського медичного університету Гордон М. Шепард вказує на те, що ключовим є “сконцентроване розпізнавання смаку вина”. Це означає, що мозок прискорює свою роботу, коли ви активно берете участь в дегустації напою, а не бездумно ковтаєте його.

“Цей процес залучає безліч сенсорних і моторних систем, а також центральні концептуальні системи для пізнання, пам’яті та системи для емоцій і насолоди”, — заявляє Шепард.

Під час вирішення математичної задачі або прослуховування музики задіяно менше систем організму, тому мозок менш залучений, ніж при дегустації вин.

Ключовий момент полягає в тому, що смаки, які ми відчуваємо, знаходяться не в їжі або напої. Їх створює мозок.

Мозок створює все, що ми бачимо і відчуваємо

Наприклад, колір не існує в об’єктах, які ми бачимо. Те, що здається нам фіолетовим або оранжевим, насправді — результат попадання світла на предмет, хвилі якого стимулюють певні ділянки мозку. Ми відчуваємо біль, тому що мозок реагує на нервовий сигнал у відповідь на подразник (наприклад, цегла, що падає на нашу ногу).

“Точно так само молекули в їжі і напоях самі по собі не мають смаку,” — говорить невролог. Наші сенсорні системи створюють наше сприйняття смаку”.

Від інших почуттів смак відрізняється кількістю залучених систем і сенсорних процесів.

Спочатку включаються наш нюх і зір. Ми бачимо, як виглядає їжа і вдихаємо її аромат. Далі відчуваємо її смак і текстуру в роті і на язиці. Крім цього, в процесі дегустації беруть участь м’язи та рухові системи (язик, щелепа, щоки, шия і багато іншого).

Також задіяні системи мозку (центральні поведінкові системи). Системи пам’яті беруть участь у розпізнаванні смаків, з якими ви стикалися раніше. У вас може бути або не бути емоційна реакція на вино.

Ділянки мозку, які відповідають за мотивацію, активуються, щоб визначити, чи будете продовжувати пити. Остаточне рішення про оцінку вина приймає центр задоволення. Якщо ви розповідаєте іншим про те, що щойно спробували, включається ділянка мозку, що відповідає за мову і спілкування.

Може відбуватися те ж саме при вживанні іншої їжі? У принципі так, на думку Шепарда. Але вино майже цілком складається з молекул, які надають йому особливого смаку, у порівнянні з іншими харчовими продуктами. Тому згідно Шепарду “Шанувальники вина можуть зосередитися виключно на сприйняття смаку”.

На смак впливає набагато більше факторів, ніж хімічний склад вина

Доктор філософії й професор експериментальної психології в Оксфордському університеті Чарльз Спенс вивчає, як розум людини обробляє інформацію з навколишнього середовища. Робота його лабораторії показує, що, крім хімічного складу вина існує безліч інших факторів, що впливають на те, що ми пробуємо. Тому мозок зайнятий, коли ми дегустуємо напій.

“Багато задоволення полягає в очікуванні, яке йде від ваги пляшки, виду пробки і музики, що грає на тлі” — говорить він. Всі ці фактори можуть поліпшити досвід”.

Дослідження, проведене ним і його колегами в 2017 році, показало, що сторонні фактори впливають навіть на виноробів. Чи почує дегустатор виліт пробки або відкривання пляшки — це може вплинути на їх оцінку. Ймовірно, тому що кожен звук викликає різні очікування, які впливають на смак, згідно зі статтею.

Інші дані показали, як вага пляшки і музика, яку слухає дегустатор, можуть змінити слова, використовувані для його опису.

Дослідження говорить, що саме повний багатосенсорний досвід пояснює, чому дегустація вина зачіпає так багато ділянок мозку, тоді як концерт включає тільки одне почуття — слух. Дуже багато чого відбувається, коли ви намагаєтеся розрізнити ноти, смаки та аромати.

Однак хімічний склад вина також дуже важливий. Неважливо яка музика грає, і наскільки красива пляшка, ви не сплутаєте смак вина з апельсиновим соком.

“Але сприйняття і насолода, які ми переживаємо, — це, очевидно, конструкції розуму, які включають почуття і пов’язані з нашими спогадами”, — пояснює Спенс.

Чи означає це, що дегустація вина корисна для мозку?

Ось тут все ускладнюється. Дегустація вин може задіяти мозок більше, ніж інші види діяльності. За словами Шепарда, це те, як ми вивчаємо речі та покращуємо свої когнітивні навички.

Але це не означає, що алкогольні напої не викликають інших проблем. Опублікований у серпні аналіз понад 700 досліджень показує, що алкоголь в будь-якій кількості підвищує ризик розвитку хвороб.

“Складно сперечатися з неврологічними висновками Шепарда” — говорить доктор медичних наук, вчений-дослідник і психіатр Девід А. Меррілл. “Разюче задуматися про те, скільки нейронних систем активується в результаті процесу, який на перший погляд виглядає так просто”.

Але існують також досить переконливі докази того, що вживання алкоголю може завдати шкоди. Захоплення алкогольними напоями погіршує стан людей, які страждають депресією, тривогою, безсонням, втратою пам’яті. І є досить тривожні результати нових досліджень, згідно Мерріллу.

Як підсумок, він говорить: «Вино — це палиця з двома кінцями».