Метод “8 кроків”, щоб змінити своє мислення, яке тебе обмежує

Метод “8 кроків”, щоб змінити своє мислення, яке тебе обмежує

Як діють переконання, що ми їх носимо в собі: переконання => думки => почуття/емоції => вчинок => результати.

Переконання мають таку велику міць, оскільки впливають і на думки, й на почуття, і на те, що ми робимо, і на те, що після цього отримуємо. Тому зміна того, в чому ми переконані, провадить також до зміни емоцій, допомагає змінити поведінку і врешті осягнути інакші результати. Як це нерідко буває, зміна переконань проста в теорії, але нелегка в практиці. У мене самої справджується «метод восьми кроків».

Як позбутися негативних переконань

Вибери якесь переконання, яке тебе обмежує, і в його контексті дай собі відповідь на такі вісім запитань:

1.Це переконання базується на фактах?

Наскільки факти підтверджують, що це переконання — правдиве? Наприклад, багато фактів підтверджують моє переконання, що коли я впущу яблуко, то воно впаде. Але чи підтверджують факти те, що «тобі ніколи нічого не вдається»? Інакше: що говорять факти про твої досягнення?

2. Що це переконання тобі робить? Які негативні наслідки з нього випливають?

Варто подумати, які конкретні наслідки у тобі і в твоєму житті викликає це переконання. Може, воно утруднює сповнення твоїх мрій? Може, заганяє в депресивні стани або страх? Що воно тобі робить? Запиши все, що спаде на думку.

3. Чи це переконання дозволяє тобі почуватись так, як ти цього хочеш?

Це запитання пов’язане з попереднім. Подумай, як ти почуваєшся, коли чуєш це переконання. Вимов його уголос і запиши свої відчуття.

4. Чи це переконання дозволяє тобі захищати власну гідність і почуття власної цінності?

Кожен з нас має неймовірну цінність і невід’ємну гідність. Це абсолютно певна річ. Неважливо, що у твоєму житті було і як до тебе ставилися. Ніщо не спроможне відібрати в тебе цю цінність і гідність, які ти маєш Можливо, у твоєму рідному домі не було достатньо поваги у вихованні; може, в попередні роки сталося чимало помилок, яких ти тепер соромишся. Будь ласка, почуй мене зараз чітко: ти — людина цінна, ти маєш гідність. Ніщо не може цього змінити. Чи це переконання допомагає тобі зберігати почуття власної цінності й гідності?


5. Що дає віра в це переконання? Які наслідки вона тягне за собою?

Тепер — час замислитися, що тобі дає дотримання цього переконання. Яка тобі з нього користь. Навіть негативні переконання можуть давати людині якусь користь! Наприклад, жінка, якій мати сказала в дитинстві «поки не змінишся, ніхто тебе не покохає», зв’язувалася з чоловіками авторитарними, які могли робити з нею, що хотіли, — але так вона захищала своє серце. Під час однієї з наших зустрічей вона зізналася, що насправді завжди наперед знала, що з цих стосунків нічого не вийде; але входження у такі взаємини давало їй парадоксальне відчуття безпеки і контролю. Вона знала, чим усе закінчиться. Якби вона вибрала когось, хто би поводився інакше, то мусила би відкрити серце більше, — а вже тоді невдача би її зламала.

6. Що є протилежністю твого негативного переконання?

Подумай, як звучить протилежність твого переконання. «Я нічого не досяг/ не досягла… — Мені вдалося». «Я все мушу робити сама… — Мої близькі готові допомогти, вистачить попросити». «Ніхто мене не полюбить такою…» — «Я цілком гідна/гідний того, щоб мене любили». Якщо вже маєш позитивну версію, то подумай, чи ти знаєш людей, які мають у собі отакі позитивні переконання? Що вони роблять? Як вони діють? Як почуваються? Що ще вони думають? Яких результатів досягають? Чого ти можеш від них навчитися?

7. Під кінець уяви, що ти живеш із цим новим переконанням уже рік.

Що за цей час змінилось у твоєму житті, у способі дій, у способі мислення? Які емоції тебе супроводжують? Як тобі з таким самосприйняттям?

8. Ти зважишся повірити в позитивну версію переконання?

Тепер черга за твоїм рішенням. Можеш залишитись і далі у своєму негативному переконанні. Ти вже знаєш, що воно робить, як ти з ним почуваєшся і що воно тобі дає. Також можеш щодня будувати в собі віру в позитивну альтернативу й шукати фактів для її підтвердження. Можеш прагнути до змін. Вибір — твій. Пам’ятай, що переконання визначають результати. Одне зауваження на завершення. Зміна не настане за один тиждень. Вкорінення позитивного переконання вимагає часу. Не занепадай духом від невдач. Із часом їх меншатиме. Коли негативні думки повертатимуться — не входь у них. Присвяти увагу пошукам фактів, які зміцнюють позитивну альтернативу. Якщо, однак, не вдасться самотужки з цим упоратися — можливо, тобі знадобиться професійна допомога психолога. Не бійся попросити про допомогу.

Джерело: credo.pro